Informacje

W zdrowym wnętrzu zdrowy duch – ściany w pokoju dziecięcym

W zdrowym wnętrzu zdrowy duch – ściany w pokoju dziecięcym
Każdy rodzic chce dla dziecka jak najlepiej. To dotyczy zwłaszcza dbania o jego zdrowie. Odpowiednia dieta i ruch to oczywiście podstawa, ale wiele osób zapomina

Każdy rodzic chce dla dziecka jak najlepiej. To dotyczy zwłaszcza dbania o jego zdrowie. Odpowiednia dieta i ruch to oczywiście podstawa, ale wiele osób zapomina o niemniej ważnej kwestii: otoczeniu i klimacie. Szczególnie w miejscu, w którym dziecko – a razem z nim my sami – jemy, śpimy, odpoczywamy i po prostu żyjemy – czyli w domu.

Ogrzewanie i klimatyzacja wysuszają powietrze. W konsekwencji, spędzanie większości czasu w zamkniętych pomieszczeniach ma zdecydowanie niekorzystny wpływ na zdrowie – nie tylko najmłodszych. I o ile na warunki panujące w miejscu zamieszkania czy szkole nasz wpływ kończy się z reguły w momencie ich wyboru, to kształtowanie przyjaznego mikroklimatu we własnych czterech kątach jest jak najbardziej możliwe.

Praca u podstaw

W jaki sposób? Stosując odpowiednie, bazujące na naturalnych rozwiązaniach materiały do wykończenia wnętrz. Te o odpowiednim składzie i jakości pozwalają realnie wpłynąć na zasadnicze dla zdrowia parametry, takie jak wilgotność powietrza czy temperatura. Najlepiej jeśli nie emitują przy tym szkodliwych substancji oraz stanowią barierę utrudniającą rozwój bakterii i grzybów.

Fot. Baumit

Jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci, których organizmy są bardziej wrażliwe, a tym samym podatne na zachorowania. Dlatego warto zadbać o ich zdrowie u samych podstaw, zapewniając komfortowe warunki w pokoju, w którym śpią, uczą się i bawią. W myśl starej prawdy lepiej zapobiegać niż leczyć. Warto zacząć od ścian, bo to właśnie ich rola jest tutaj kluczowa –stanowią one największą powierzchnię będącą w stałym kontakcie z powietrzem którym oddychamy w naszych domach. I bynajmniej nie wystarczy sięgnąć po ekologiczną farbę do ich pomalowania, jeśli wcześniej nie zadbamy o to co głębiej – tynki. Jeśli oprócz uzyskania trwałego efektu dekoracyjnego zależy nam, by nasze pociechy oddychały zdrowym powietrzem, wybierajmy tynki i gładzie wapienne. Dają one najwięcej korzyści dla użytkowników wykończonych nimi wnętrz. Na czym polega ich fenomen?

Materiały budowlane na bazie wapna to sprawdzone – znane już w starożytności – rozwiązanie, którego pozytywny wpływ na mikroklimat został potwierdzony wieloma współczesnymi badaniami. – Siła tych produktów tkwi w odpowiedniej kompozycji składników oraz wykorzystaniu ich naturalnych właściwości, a mianowicie zdolności do akumulacji oraz dyfuzji pary wodnej. Dzięki temu możliwe jest skuteczne wsparcie utrzymywania odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniach, co ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie – mówi Tomasz Jarzyna, Product Manager w firmie Baumit.

Naturalny filtr

Jeśli chodzi o komfort, istotne jest aby wilgotność powietrza mieściła się w przedziale od 40% do 60%. Każde większe odchylenie od tej normy może powodować niekomfortowe, złe samopoczucie lub w konsekwencji przyczyniać się do powstawania problemów zdrowotnych. – Wilgotność powietrza w pomieszczeniach zależna jest od liczby domowników w nich przebywających i ich aktywności, pory roku, czy włączonego lub nieaktywnego ogrzewania stąd jej poziom może się znacząco zmieniać wymykając nieraz spod kontroli. Tynki i gładzie wapienne to naturalne „filtry”. Wykończone nimi ściany, nie dość że są paroprzepuszczalne tworząc „oddychającą” powłokę, to dodatkowo dzięki specjalnej budowie mikroporów, zdolne są do magazynowania nadmiaru wilgoci z powietrza. Wilgoć jest szybko absorbowana, gdy w pomieszczeniu jest jej zbyt dużo i oddawana, gdy powietrze ulega nadmiernemu wysuszeniu. Analogiczna sytuacja zachodzi w odniesieniu do temperatury – dodatkowa, termiczna masa akumulacyjna bardziej chroni powierzchnie ścian latem przed przegrzaniem, a wypromieniowywanie nagromadzonego ciepła zapewnia przyjemne temperatury w okresach przejściowych, pomagając przy tym obniżyć koszty ogrzewania i chłodzenia. Co więcej, produkty na bazie wapna wykazują także działanie antybakteryjne, które utrudnia rozwijanie się chorobotwórczych mikroorganizmów – zwłaszcza trudnych do zwalczenia grzybów oraz pleśni. Kolejną ich zaletą jest to, że nie ładują się elektrostatycznie wykazując właściwości antyalergiczne – otynkowane powierzchnie nie przyciągają kurzu i zanieczyszczeń. Reasumując, regulujące wilgotność powietrza i klimat wnętrz tynki wapienne w połączeniu z cyklicznym wietrzeniem pomieszczeń gwarantują przyjemną, komfortową i co ważne, zdrową atmosferę w mieszkaniu przez cały rok – wyjaśnia ekspert z firmy Baumit.

Prosto, trwale, naturalnie

Prozdrowotne właściwości produktów na bazie wapna czynią z nich idealne rozwiązanie do zastosowania w pokoju dziecka. Ale takie tynki nie tylko pozytywnie wpływają na samopoczucie naszych pociech. Co równie ważne z estetycznego i ekonomicznego punktu widzenia, wykończone nimi ściany, nie wymagają częstych poprawek czy odświeżania, bo wykazują wysoką odporność na intensywną eksploatację – nawet tę w najbardziej ekstremalnym, dziecięcym wydaniu. Kładzenie tynków wapiennych jest przy tym bardzo proste. W przypadku gładzi, każdy inwestor i wykonawca doceni dodatkowo fakt, że pozwala ona uniknąć kłopotliwego – ze względu na duże zapylenie pomieszczenia – szlifowania. Czegóż chcieć więcej?

www.baumit.com
www.facebook.com/BaumitPolska

Baumit jest wspólną marką dwóch austriackich, rodzinnych koncernów z branży budowlanej – Schmid Industrieholding oraz Wietersdorfer Gruppe. Łączy je ponad 110-letnia tradycja i bogate doświadczenia w dziedzinie produkcji materiałów budowlanych. Już teraz przedstawicielstwa handlowe, filie lub zakłady produkcyjne Baumit znajdują się w 30 krajach Europy oraz w Chinach. Firma obecna jest w Polsce od 23 lat, gdzie posiada trzy zakłady produkcyjne: w Pobiedziskach k. Poznania, Łowiczu oraz Bełchatowie. Szczególnie silną pozycję na polskim rynku materiałów budowlanych, Baumit zdobył w zakresie sprzedaży kompletnych systemów ociepleń budynków, tynków maszynowych (cementowo-wapiennych i gipsowych). Ponadto oferta produktowa Baumit obejmuje m.in. produkty do układania płytek ceramicznych, materiały do renowacji zabytków, a także masy samopoziomujące, jastrychy, wyprawy wierzchnie oraz zaprawy murarskie.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy