Akcje społeczne

W walce liczą się posiłki

W walce liczą się posiłki
„W walce liczą się posiłki”. Nowa grafika Andrzeja Pągowskiego wspiera kampanię edukacyjną Prowokacyjne hasło, spadochrony z paczkami i butelkami przywodzącymi na myśl zrzut pomocy humanitarnej

„W walce liczą się posiłki”. Nowa grafika Andrzeja Pągowskiego wspiera kampanię edukacyjną

Prowokacyjne hasło, spadochrony z paczkami i butelkami przywodzącymi na myśl zrzut pomocy humanitarnej stały się motywem przewodnim najnowszej grafiki Andrzeja Pągowskiego. Znany ilustrator po raz kolejny zaangażował się w temat ważny społecznie i stworzył grafikę mającą upowszechniać ciągle zbyt małą wiedzę na temat roli specjalistycznego żywienia w chorobie nowotworowej. Rysunek zaprojektowany przez artystę znalazł się na specjalnej koszulce wspierającej kampanię edukacyjną „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą”.

Wszyscy wiemy, jak ważna jest edukacja w zakresie profilaktyki nowotworów. Dużo mówi się także o nowoczesnych terapiach onkologicznych. Czasami jednak zapominamy o kwestiach podstawowych, jak np. odżywianie. Większość z nas nie zastanawia się nad tym na co dzień, więc też nie mamy pojęcia, z jakimi problemami w tym zakresie borykają się osoby chore na nowotwory. Nie wiemy też, jaką rolę w procesie leczenia odgrywa odpowiednie żywienie. Widząc, jak ważny, a zarazem mało znany, jest ten temat, chętnie przyłączyłem się do akcji – tak swoje zaangażowanie komentuje Andrzej Pągowski.

O konieczności edukowania na temat roli specjalistycznego żywienia w chorobie nowotworowej świadczą dane z najnowszych badań – aż 66 proc. zapytanych Polaków przyznało, że nie wie, czym jest żywienie medyczne[1]. Warto więc podkreślić, że specjalistyczne diety to odpowiednio zbilansowane dla osób chorych preparaty przeznaczenia medycznego (typu Nutridrink), których zaletą jest skoncentrowanie wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz odpowiedniej ilości energii w małej objętości. Dzięki temu można je stosować jako uzupełnienie codziennego jadłospisu i powinny być wtedy przyjmowane między posiłkami lub jako dodatek do dań. W razie potrzeby, stosowanie niektórych preparatów może w całości zastąpić też normalną dietę albo pojedyncze posiłki.

Koszulka została zaprojektowana w wydaniu damskim i męskim. Ilustracja w fioletowej, szarej i czarnej kolorystce pociągnięta kreską, charakterystyczną dla tego znanego polskiego twórcy, ma skłaniać do przemyśleń. Moim celem było pokazanie tematu w symboliczny i jak zawsze w mojej twórczości nieco prowokacyjny sposób. Plakaty czy grafiki, które tworzę, mają w lekki i czasem przekorny sposób pokazywać ważne tematy społeczne – podkreśla Andrzej Pągowski.

Uzupełnieniem grafiki jest hasło, także charakterystyczne dla sloganów tworzonych przez artystę. Rozpoznawczym elementem mojej twórczości jest zabawa językiem – podkreśla Andrzej Pągowski. Także w tym przypadku postanowiłem, poprzez zastosowanie gry słów, zwrócić uwagę na trudny temat, jakim jest walka z rakiem, ale także na specjalistyczne posiłki, czyli niezwykle ważny element wsparcia dla chorego, konieczny, aby pokonać chorobę.

Kampania „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z choroba”, rozpoczęta w marcu 2016, nagłaśnia temat specjalistycznego żywienia w chorobie onkologicznej zwracając uwagę, że żywienie medyczne jest integralną częścią terapii. Organizatorem kampanii jest Nutricia Medyczna.

[1] Badanie zrealizowane przez instytut badawczy SMG/KRC na zlecenie Nutricii Medycznej w dniach 30.03-1.04.2016 r.; próba reprezentatywna ze względu na wiek, płeć, wielkość miejscowości i region, n=400; metodologia: ankieta internetowa: CAWI

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy