Informacje

Tatuaż łamie tabu i uczy patriotyzmu – zobacz symbole, które obiegły cały świat!

Tatuaż łamie tabu i uczy patriotyzmu – zobacz symbole, które obiegły cały świat!
Tatuaż łamie tabu i uczy patriotyzmu – zobacz symbole, które obiegły cały świat! W Polsce mamy ok. 3 tysięcy salonów tatuażu i ponad 18 tys.

Tatuaż łamie tabu i uczy patriotyzmu
– zobacz symbole, które obiegły cały świat!

W Polsce mamy ok. 3 tysięcy salonów tatuażu i ponad 18 tys. czynnych zawodowo tatuatorów, u których według platformy INKsearch w ciągu roku wykonywanych jest nawet 900 tys. sesji. Po co robimy sobie tatuaż? Przeciwnicy tej formy ozdabiania ciała uważają, że to moda i kolejny wyraz konsumpcjonizmu. Tymczasem wydarzenia w Polsce i na świecie pokazują, że tatuaże często w kluczowych i historycznych momentach stają się symbolem zmian, łamią tabu i uczą patriotyzmu. Co oznacza charakterystyczny tatuaż średnik, liczba 269 czy wzór w postaci trzech strzałek wykonanych techniką linework? Dlaczego tak często decydujemy się na tatuaże patriotyczne? Sprawdź, z jakiego powodu ludzie na całym świecie tatuują sobie te symbole.

Tatuaż 3 strzałki – solidarni z osobami z zespołem Downa

Wszystko zaczęło się od Micy May, mamy chorego dziecka, która podjęła decyzję o zrobieniu sobie pierwszego i najważniejszego tatuażu symbolizującego trisomię chromosomu 21. Co przedstawiał tatuaż? Trzy minimalistyczne strzałki wykonane techniką linework wykonywane najczęściej na nadgarstku lub przedramieniu. W ślad za kobietą poszły również inne mamy na całym świecie, posiadające dzieci z tą przypadłością, a także osoby, które chcą w ten sposób wyrazić solidarność z osobami chorymi na zespół Downa. Prowadzący program „Down the road”, Przemek Kossakowski, podczas wizyty w Monachium razem z chorym na trisomię chromosomu 21, Krzysztofem Hirsztrittem, również postanowił wykonać właśnie ten symbol. Od tej pory tatuaż ze strzałkami stał się rozpoznawalny w wielu krajach na całym świecie.

– Już nie tylko prosta linia na wewnętrznej stronie dłoni czy kolorowe skarpetki zakładane 21 marca to symbole, które pokazują solidarność z osobami chorymi na zespół Downa. Coraz częściej decydujemy się trwale uwiecznić nasze przekonania i wartości na własnym ciele. Jak nigdy wcześniej mamy potrzebę pokazania innym, co jest dla nas ważne i zachęcania do tego, by łączyć się w tych przekonaniach. Takim przykładem jest właśnie solidaryzowanie się z osobami, które często w społeczeństwie są piętnowane, wyśmiewane i wytykane. Tatuując sobie 3 strzałki i mówiąc głośno o wyjątkowości i inności ludzi z trisomią chromosomu 21 niszczymy tabu, które od wieków uprzykrzało życie rodzinom dotkniętych tą chorobą – mówi Marta Wierzba, host programu „Polskie Dziary”.

Tatuaż 3 strzałki, Knieja_ink – Instagram

Tatuaż średnik; symbol walki z depresją

Ten delikatny i na pierwszy rzut oka niepozorny symbol, niesie za sobą pokaźny ładunek znaczeniowy i emocjonalny, związany z postacią Amy Bluel, zmagającej się przez lata z depresją. Pomysłodawczyni zapoczątkowała akcję Project Semicolon (Projekt Średnik) na cześć swojego ojca, który przegrał walkę z chorobą i popełnił samobójstwo. W 2017 roku poddała się również sama Amy, jednak tatuaż średnik stał się ogólnoświatowym znakiem walki z depresją i pretekstem do mówienia o tej chorobie.

– Średnik w tym znaczeniu jest symbolem interpunkcyjnym, który rozdziela dwa równorzędne fragmenty zdania, nie tak stanowczo jak kropka, ale mocniej niż przecinek. Ma on pokazywać, że osoby chore na depresje nie poddały się, nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa. Niezwykle często zdarzało mi się robić tatuaż średnik u moich klientów. Wspaniałe jest to, że ten wzór robią nie tylko osoby, które otwarcie chcą mówić o tym, że zmagają się z tą chorobą, ale także ludzie, którzy chcą ich po prostu wesprzeć – mówi Azja Legoda, Art. Force.

Tatuaż średnik, Kitty Wonderland – INKsearch

Tatuaż błyskawica i tatuaż 269 – współczesne symbole sprzeciwu

Kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce, który zyskał już swoją kartę na łamach Wikipedii, rozpoczął falę protestów w październiku, które przetoczyły się przez wszystkie miasta Polski. Na znak solidarności z kobietami niemal wszędzie pojawił się charakterystyczny symbol czerwonej błyskawicy, który również przeniósł się do świata sztuki tatuażu. – Tatuaż błyskawica to wzór, który na przełomie października i listopada wykonałam ponad 30 razy, w różnych konfiguracjach, a kolejne chętne osoby czekają w kolejce. W przeważającej części moimi klientkami były kobiety, które w ten sposób chcą pokazać swój sprzeciw wobec obecnej sytuacji, ale również mężczyźni w ramach wsparcia i solidarności z kobietami zgłosili się do mnie po ten szczególny wzór – mówi Inez Janiak-Molęcka, Inne Tatuaże.

Tatuaż błyskawica, Inez Janiak-Molęcka

Innym przykładem buntu jest liczba 269 – symbol sprzeciwu aktywistów walczących o prawa zwierząt. Numer ten związany jest z historią cielęcia, które w ostatniej chwili zostało uratowane przed trafieniem na rzeź. Od tego momentu miłośnicy i obrońcy praw zwierząt na całym świecie w ramach manifestacji tatuują sobie znak 269 w sercu lub w towarzystwie charakterystycznej „linii życia”. – Tatuowanie haseł w języku angielskim, nawiązujących do obrony praw zwierząt jest również praktyką bardzo popularną. Obserwuje szczególnie wśród osób zainteresowanych weganizmem jako stylem życia, które stanowią spory odsetek wśród tatuatorów i klientów salonów – dodaje Marta Wierzba.

Tatuaże patriotyczne

Oprócz wyżej wymienionych wzorów, które symbolizują zmiany i walkę z odwiecznym tabu, równie mocnym i rozpoznawalnym motywem szczególnie w Polsce są tatuaże patriotyczne, jak kotwica czy godło narodowe. Nowoczesne pojmowanie sztuki zdobienia ciała dotarło do nas dopiero po 1989 roku, gdy po zmianach ekonomicznych, kulturowych i świadomościowych przyszedł czas na wyzwolone od uprzedzeń i przesądów oraz odbieranie tworzenia tatuaży jako formy artystycznej. Kiedy w Polsce upowszechniła się wizja „człowieka Zachodu” bardziej odważnie zaczęliśmy podchodzić do tematu zdobienia swojego ciała. Teraz niezwykle często decydujemy się na motywy związane z Polską i tatuaż patriotyczny. Dlaczego? Według badania przeprowadzonego przez Fundację im Zygmunta Zalewskiego aż 65 proc. rodaków uważa siebie za patriotów. Nic więc dziwnego, że swoje przekonania coraz częściej pokazujemy również na ciele.

– Symbole narodowe, ważne wydarzenia historyczne jak powstanie warszawskie, wzory przedstawiające drugą wojnę światową, żołnierzy wyklętych to jedne z najczęstszych motywów podejmowanych w polskich salonach tatuażu i które można znaleźć również na platformie INKsearch. Równie często pojawiają się projekty przedstawiające reprodukcje znanych obrazów historycznych Jana Matejko, na które decydują się głównie mężczyźni – mówi Mat Łagowski, współzałożyciel platformy INKsearch.

Tatuaż patriotyczny, Mariusz Komodo Tattoo

Tatuaż patriotyczny a pandemia – czy to możliwe?

W kwestii działania studiów tatuażu nic się nie zmieniło. Nowe obostrzenia wprowadzone 28 listopada nie dotyczą funkcjonowania salonów, dlatego te mogą być otwarte. Obowiązuje jednak surowy reżim sanitarny i ograniczona liczba osób, które mogą przebywać w salonie. Z tego względu klienci przenieśli się do Internetu i za pomocą platform bookingowych rejestrują się do wybranego salonu na tatuaż. – Tylko w listopadzie odnotowaliśmy wzrost zapisów o ponad 30 proc. względem wcześniejszego miesiąca. Pokazuje to, że nie słabnie zainteresowanie wykonaniem tatuażu, po prostu częściej zamiast odwiedzać salony osobiście, dla bezpieczeństwa decydujemy się na kontakt online z artystą i wbranym studiem – dodaje Mat.

Źródło niektórych zdjęć: https://www.inksearch.co

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy