Styl życia

Stawy a stres

Stawy a stres
Informacja prasowa 4 września 2018, Warszawa Stawy a stres Stres jest jednym z nieodłącznych elementów naszego życia. Praca, naglące terminy, kłopoty finansowe czy problemy w

Informacja prasowa
4 września 2018, Warszawa

Stawy a stres
Stres jest jednym z nieodłącznych elementów naszego życia. Praca, naglące terminy, kłopoty finansowe czy problemy w życiu prywatnym – powodów powstawania nieprzyjemnego napięcia jest wiele. To, że stres może negatywnie wpływać na naszą ogólną kondycję zdrowotną wiemy wszyscy. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że długotrwałe napięcie może uderzyć między innymi w nasze stawy i kości.
Stawy nie lubią stresu
Nasze mięśnie i kości połączone są ze sobą za pomocą więzadeł i ścięgien. Długofalowe napięcie może prowadzić do ich przeciążenia, co z kolei powoduje silny ból. Stres uniemożliwia więc prawidłową pracę mięśni stawów, co znacznie osłabia ich kondycję oraz może powodować zmiany zwyrodnieniowe (również w kręgosłupie). Dlaczego tak się dzieje? Współcześnie żyjemy pod presją czasu, jesteśmy przytłoczeni obowiązkami zawodowymi czy domowymi i nawet nie zauważamy, kiedy zaczynamy chodzić z przykurczonymi ramionami, zaciśniętymi zębami czy napiętymi mięśniami twarzy. Rzadko kiedy jesteśmy rozluźnieni i zrelaksowani, czym narażamy się na problemy z naszym układem kostno-stawowym. Nie lekceważmy więc pierwszych objawów stresu, obserwujmy wnikliwie nasz organizm i zwracajmy uwagę na sygnały, jakie nam wysyła. Wyraźnymi symptomami, świadczącymi o tym, że nie radzimy sobie ze napięciem może być np. przyspieszone bicie serca, brak apetytu czy drżenie ciała.

Jak sobie radzić ze stresem?
Walkę ze stresem należy rozpocząć od zidentyfikowania jak największej ilości stresorów. Wiedząc, jakie czynniki mają na nas negatywny wpływ, możemy podjąć kroki mające na celu odizolowanie nas (przynajmniej częściowo) od negatywnych bodźców. Chcąc uniknąć kłopotów ze stawami, konieczny jest codzienny ruch oraz techniki relaksacyjne. Odprężenie się z dobrą książką, obejrzenie interesującego nas filmu czy uprawianie sportu świetnie wpływa na naszą kondycję psychiczną i czyni nas szczęśliwszymi. Możemy spróbować aktywności ukierunkowanych głównie na zmniejszenie napięcia (np. jogi czy pilatesu), ale również fitness i zumba pomogą nam wyrzucić z siebie negatywne emocje. Pamiętajmy jednak, by podejść do kwestii aktywności fizycznej odpowiedzialnie. Przy intensywnym wysiłku mogą doskwierać nam stawy. Aby je wspierać stosujmy suplementy diety z kolagenem np. 4Flex (innowacyjny preparat zawierający unikalny kolagen Fortigel®).

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy