Aktualności Biblioteczka Co czytać

Najlepsza Książka Dziecięca: Wszystkie moje mamy, Renata Piątkowska

Najlepsza Książka Dziecięca: Wszystkie moje mamy, Renata Piątkowska
PRZECINEK I KROPKA Maj 2014 r. ?Wszystkie moje mamy? Renaty Piątkowskiej najlepszą Książką Dziecięcą PRZECINEK I KROPKA 2013 Czytelnicy wybrali najbardziej wartościową i najpiękniej wydaną

PRZECINEK I KROPKA
Maj 2014 r.

?Wszystkie moje mamy? Renaty Piątkowskiej
najlepszą Książką Dziecięcą PRZECINEK I KROPKA 2013

Czytelnicy wybrali najbardziej wartościową i najpiękniej wydaną książkę dla dzieci w wieku 5-8 lat. W głosowaniu na stronie www.przecinekikropka.pl najwięcej głosów uzyskała książka ?Wszystkie moje mamy? Renaty Piątkowskiej z ilustracjami Macieja Szymanowicza Wydawnictwa Literatura. Oficjalne wyniki Konkursu ? Najlepsza Książka Dziecięca ?Przecinek i kropka? 2013 ogłoszono 22 maja podczas 5. Warszawskich Targów Książki. Organizatorem Konkursu jest Empik.

Książka traktuje o najważniejszych i najpoważniejszych sprawach: wojnie, holokauście, życiu w getcie. Mały Szymek traci swój dom, potem ojca, siostrę, patrzy, jak znika znany mu świat. Jego życie ratuje siostra Jolanta, wywożąc go z getta ukrytego w ciężarówce pomiędzy proszkami i mydłami. Szymek do końca wojny, aby przeżyć, kilkukrotnie zmieniał imię i nazwisko oraz mamy, które kolejno opiekowały się nim, ale przetrwał. Dopiero po wojnie dowiedział się, że siostra Jolanta to Irena Sendlerowa, a on jest jednym z dwóch i pół tysiąca żydowskich dzieci, uratowanych przez nią z getta i umieszczonych pod przybranymi nazwiskami (skrzętnie przez Panią Irenę notowanymi) w polskich rodzinach ? mówi Aleksandra Piotrowska, jurorka Konkursu ?Przecinek i Kropka? 2013 .

Z książek zgłoszonych do Konkursu przez wydawców, grono ekspertów (Dorota Koman ? krytyczka literatury dziecięcej, Ewa Świerżewska ? recenzentka, tłumaczka, redaktorka naczelna portalu Qlturka.pl, Ewa Gruda ? krytyczka literatury dziecięcej, dyrektorka Muzeum Książki Dziecięcej, dr Aleksandra Piotrowska ? psycholog dziecięcy, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego) wytypowało 10 najlepszych publikacji. Ostateczny werdykt w Konkursie na Najlepszą Książkę Dziecięcą ?Przecinek i Kropka? 2013 wydali bezpośrednio czytelnicy. Mogli oni oceniać nominowane książki na portalu www.przecinekikropka.pl. W głosowaniu, które trwało od 19 marca do 29 kwietnia 2013 roku, wzięło udział kilka tysięcy osób.

Wyniki Konkursu zostały ogłoszone 22 maja – podczas 5. Warszawskich Targów Książki. Statuetkę Najlepszej Książki Dziecięcej ?Przecinek i kropka? 2013 za ?Wszystkie moje mamy? odebrała Justyna Draus z działu promocji Wydawnicwa Literatura, autorka ? Renata Piątkowska oraz ilustrator ? Maciej Szymanowicz. Michał Tomaniak ? Dyrektor Działu Książki Empiku wręczył wydawcy oraz autorom zwycięskiego tytułu statuetki oraz nagrodę główną w formie symbolicznych czeków na promocję zwycięskiej książki w salonach Empik i na empik.com o łącznej wartości 400 000 złotych.

Konkurs na Najlepszą Książkę Dziecięcą to ważny element programu ?Przecinek i Kropka?, który ma na celu rozwijanie w dzieciach pasji do książek, zaszczepianie im nawyku czytania, pokazywania, że ?Książki są fajne i kropka!?. Empik prowadzi ten program z sukcesem od 6 lat (w formie warsztatów o książkach dla najmłodszych w wieku 5-8 lat oraz poprzez portal www.przecinekikropka.pl). W ramach tej akcji – właśnie poprzez Konkurs na Najlepszą Książkę Dziecięcą – Empik dodatkowo edukuje rodziców: podpowiada im, wskazuje po które książki dziecięce należy sięgać, które są najbardziej wartościowe, pozytywnie wpływają na kształtowanie osobowości dziecka i wyróżniają się pod względem literackim i edytorskim.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy