Informacje

Nadpotliwość – jak walczyć z nią przez cały rok?

Nadpotliwość – jak walczyć z nią przez cały rok?
Najczęściej dostrzegalny na twarzy, dłoniach czy w okolicach pach – pot to wstydliwy problem wielu z nas. Co zrobić, by wrócić do codziennych aktywności, bez

Najczęściej dostrzegalny na twarzy, dłoniach czy w okolicach pach – pot to wstydliwy problem wielu z nas. Co zrobić, by wrócić do codziennych aktywności, bez obawy o nieprzyjemny zapach czy nieestetyczne plamy na ubraniach, pojawiające się w trakcie ważnego spotkania?

Nadpotliwość wywoływana jest przez nadmierne wydzielanie gruczołów potowych. Choć z powodu upałów najbardziej odczuwalna jest latem, to w wyniku częstych zmian temperatur czy przebywania w ogrzewanych pomieszczeniach, nadmierne pocenie się nie omija nas również zimą. Jakie są przyczyny nadpotliwości oraz skuteczne sposoby na pozbycie się problemu?

Dlaczego się pocimy?

Stres, nieodpowiednia dieta, otyłość, zmiany hormonalne czy uwarunkowania genetyczne to tylko niektóre z przyczyn nadpotliwości. U kobiet problem nasila się szczególnie w okresie dojrzewania oraz menopauzy, może być również jedną z przypadłości kobiet w ciąży. Wyróżnia się dwa główne rodzaje nadpotliwości: miejscową – dotyczącą przede wszystkim dłoni, stóp i pach oraz uogólnioną, występującą na całym ciele, najczęściej będącą wynikiem choroby lub stosowania leków.

Korzyści i zagrożenia

Regularne wydzielanie potu jest niezbędne dla odpowiedniego funkcjonowania organizmu. Pot jest naturalną metodą chłodzenia naszego ciała – dzięki jego wydzielaniu nie grozi nam niebezpieczeństwo przegrzania organizmu. Zapewnia prawidłową wilgotność skóry, dlatego wydzielamy go również zimą. Ma właściwości bakterio- i grzybobójcze. Nadpotliwość może też pomóc zdiagnozować poważną chorobę – jest jednym z symptomów m.in. cukrzycy, problemów z tarczycą, niewydolności nerek czy zaburzeń pracy wątroby.

Z drugiej strony nadmierne pocenie jest również niekorzystne dla naszego organizmu. Oprócz dyskomfortu i nieprzyjemnego zapachu może prowadzić do uszkodzeń skóry, rozwijania się wtórnych zakażeń, powstawania swędzących zmian skórnych, tzw. potówek czy ropni pod pachami.

Sprawdzone recepty

Rozpoczynając nierówną walkę z potem większość osób sięga po najbardziej dostępne środki. Na pierwszy ogień idą dezodoranty, które jednak nie są metodą walki z potem, a jedynie z nieprzyjemnym zapachem. Lepszą skuteczność mają antyperspiranty, szczególnie te, zawierające w składzie chlorek glinu, które ograniczają aktywność gruczołów potowych.

Konieczne jest również stosowanie odpowiedniej diety. W przypadku nadpotliwości należy zrezygnować z produktów, zawierających dużą ilość cukrów, ograniczyć kawę, mocne herbaty oraz ostre przyprawy, m.in. chili, imbir czy kurkumę.

Do domowych sposobów walki z tym problemem warto zaliczyć stosowanie kąpieli z dodatkiem wywaru z kory dębu, melisy czy brzozy, a także picie naparów z pokrzywy, szałwii oraz wierzby białej. Wsparciem w walce z nadpotliwością będą również kąpiele parowe, pomagające w pozbyciu się toksyn z organizmu, jednocześnie obniżające poziom hormonów stresu, jednej z głównych przyczyn potu.

Specjalistyczne wsparcie

W radzeniu sobie z nadpotliwością pomaga też medycyna estetyczna, dostarczająca nowoczesnych sposobów, pozwalających definitywnie pozbyć się wstydliwego problemu. Do niedawna podstawą w leczeniu tej dolegliwości były zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej. Obecnie coraz popularniejszą, dającą długotrwalsze efekty metodą są fale radiowe, blokujące gruczoły potowe.

Nadmierne pocenie się to uciążliwy problem wielu pacjentów. Zabieg ThermiDry, wykorzystujący fale o częstotliwości radiowej to najmniej inwazyjna metoda leczenia nadpotliwości. W trakcie zabiegu następuje kontrolowane podgrzewanie gruczołów, odpowiedzialnych za wydzielanie potu, co umożliwia bezpieczne i trwałe pozbycie się problemu. Dla komfortu pacjenta zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym – mówi lek. Ewelina Styczyńska-Kowalska z Kliniki Medycyny Estetycznej Vesuna. Do czasu zagojenia się miejsca poddawanego zabiegowi należy unikać ekspozycji słonecznej, dlatego zima to najlepszy czas, by zdecydować się na pozbycie się problemu raz na zawsze – dodaje.

Klinika Medycyny Estetycznej i Laseroterapii VESUNA to profesjonalne gabinety działające w krakowskim centrum handlowym Bonarka oraz w nowej lokalizacji, przy ulicy Dobrego Pasterza 118C. Od początku istnienia gwarantuje swoim pacjentkom tylko skuteczne i bezpieczne technologie oraz preparaty posiadające zarówno polskie, jak i światowe certyfikaty. Bezpieczeństwo, najwyższa jakość usług oraz innowacyjne metody i najnowsze trendy medycyny estetycznej plasują Klinikę Vesuna wśród najlepszych tego typu placówek w Polsce.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy