Informacje

Kuchenna ergonomia

Kuchenna ergonomia
Informacja prasowa Warszawa, 23 października 2017 Kuchenna ergonomia Dobrze zaprojektowana kuchnia przez długie lata będzie cieszyła nas funkcjonalnością. Pozwoli na zaoszczędzenie czasu, którego nigdy nie

Informacja prasowa
Warszawa, 23 października 2017

Kuchenna ergonomia
Dobrze zaprojektowana kuchnia przez długie lata będzie cieszyła nas funkcjonalnością. Pozwoli na zaoszczędzenie czasu, którego nigdy nie mamy zbyt wiele. Codzienne obowiązki wykonywane w kuchni będą wymagały od nas znacznie mniej wysiłku, jeśli odpowiednio rozmieścimy sprzęty i meble. Jak to zrobić?
Warto wiedzieć, że przygotowywanie posiłków w odpowiednio zaprojektowanej kuchni może pozwolić nam na zaoszczędzenie do 60% czasu, którego dotychczas potrzebowaliśmy! Kilka prostych trików aranżacyjnych sprawi, że będziemy mogli w ciągu dnia wykonać dodatkowe czynności, na które zwykle brakuje nam chwili.
Trójkąt roboczy
Ważnym elementem aranżacji kuchni jest optymalne ustawienie najważniejszych sprzętów. Aby zrobić to dobrze – warto kierować się koncepcją tzw. „trójkąta roboczego”. Zakłada ona, że lodówka, kuchenka i zlewozmywak powinny tworzyć w kuchni jego wierzchołki. Dzięki takiemu zagospodarowaniu przestrzeni wypakowywanie zakupów, porządkowanie ich, mycie, krojenie i gotowanie lub pieczenie – będą czynnościami, które wykonamy sprawnie i szybko.
Wydaje się, że najbardziej wygodnymi układami kuchni są te w kształcie liter U, G i ewentualnie L. Dzięki temu nasz trójkąt roboczy jest bardziej zwarty, niż w przypadku kuchni jednorzędowej. Mimo, że powstaje tu „problem” szafek narożnych – nie ma się czego obawiać. Te zazwyczaj trudnodostępne miejsca można dziś zagospodarować za pomocą rozwiązań marki REJS – np. dzięki półkom Corner Optima.
Kuchenne strefy
Na ergonomię pracy w kuchni składa się wiele czynników. Wśród nich możemy wskazać odpowiednie rozlokowanie produktów spożywczych i wszelkiej maści przedmiotów, które w każdej kuchni powinny znaleźć swoje miejsce. Produkty te powinniśmy podzielić na trzy kategorie: często, rzadko oraz sporadycznie używane.
W naszych kuchennych szafkach na wysokości wzroku i na wyciągnięcie ręki powinny znaleźć się te przedmioty, których używamy najczęściej. W tym miejscu, nad blatem, możemy też pokusić się o powieszenie relingów, które zdecydowanie ułatwią nam dostęp do najczęściej używanych przedmiotów. Powyżej i poniżej tej linii – produkty używane nieco rzadziej, a najwyżej i najniżej – to, czego używamy tylko od czasu do czasu.
Dodatkowo, naszą kuchnię warto podzielić na pięć stref, które znacząco poprawią funkcjonalność pomieszczenia: zapasy, przechowywanie, zmywanie, przygotowywanie, a także gotowanie.
W strefie zapasów, zarówno w lodówce, jak i w szafkach – przechowujemy żywność (w większych kuchniach doskonale sprawdzą się tu Carga Maxi, a w mniejszych – Carga Mini marki REJS; warto też postawić na systemy szuflad Comfort Box z pełnym wysuwem). Z kolei w strefie przechowywania znajdziemy wszelkiego rodzaju sztućce i zastawę, a w strefie zmywania – poza zlewozmywakiem lub zmywarką – różnego rodzaju środki czyszczące i kosze na śmieci (w ofercie REJS znajdziemy praktyczne szuflady z pojemnikami na odpady). W strefie przygotowywania posiłków powinien znaleźć się odpowiednio duży blat roboczy, a w jego bezpośrednim sąsiedztwie – wszelkiego rodzaju deski, miski oraz przyprawy. Ostatnia strefa – gotowania – to miejsce, w którym znajdziemy kuchenkę, piekarnik, mikrofalówkę czy garnki i patelnie.
Sam podział kuchni na strefy nie sprawi jednak, że nasza kuchnia zyska na funkcjonalności. Strefy te powinny być też odpowiednio względem siebie ułożone. Rozlokowanie ich jest silnie związane z tym, jak zazwyczaj poruszamy się po kuchni podczas przygotowywania posiłków. W pobliżu drzwi do kuchni powinniśmy umiejscowić strefę zapasów, wszak od niej rozpoczynamy cały proces gotowania. Obok tej strefy nieoceniony okaże się blat roboczy, na którym będziemy mogli wyłożyć produkty spożywcze, które następnie poddamy rozmaitym czynnościom, takim jak krojenie czy obieranie, a zatem – strefa przygotowywania. Następnie, powinny znaleźć się strefy zmywania (wszak następnym etapem przygotowywania posiłków często jest mycie produktów) i gotowania. Ostatnią w kolejności może być strefa przechowywania, w której ulokowane są przedmioty potrzebne do zaserwowania przygotowanego posiłku – sztućce i zastawa.

Opisy zdjęć:
Corner Optima marki REJS – półki zostały skonstruowane w taki sposób, by całkowicie wypełnić pustą przestrzeń narożnej szafki. Wysuwamy je w dwóch sekwencjach, za pomocą płynnego, falistego ruchu. Ich mechanizm nie nastręcza kłopotów nawet przy maksymalnym obciążeniu (15 kg na półkę).
Systemy relingowe marki REJS – nad blatem roboczym w kuchni lub w strefie zmywania warto umieścić systemy relingowe, które zdecydowanie ułatwiają dostęp do najczęściej używanych przedmiotów – np. przypraw, ręczników papierowych, desek do krojenia czy ociekarki do naczyń.
Szuflady z pojemnikami do segregacji odpadów marki REJS – szuflady z pojemnikami do segregacji śmieci cechują się ładownością do 20 kg. Możemy wybrać różne układy pojemników, a także zdecydować się na ich konkretną liczbę. System szuflad opracowany przez markę REJS zapewnia pełny dostęp do wszystkich koszy dzięki prowadnicom z pełnym wysuwem i miękkim dociągiem, jednocześnie eliminując nieprzyjemny zapach odpadów.
Systemy Cargo marki REJS – w ofercie REJS znajdziemy rozwiązania Cargo w różnej wielkości, przeznaczone do szafek wysokich, niskich i narożnych. Producent daje nam możliwość indywidualizacji rozwiązań, np. poprzez dodanie dodatkowej półki. Systemy Cargo pozwolą na uporządkowanie różnego rodzaju produktów, zapewniając przy tym pełny dostęp do nich. Ciekawym rozwiązaniem są także Carga przeznaczone do zastosowania w wąskich szafkach.
Systemy szuflad Comfort Box marki REJS – szuflady Comfort Box, dostępne w różnych rozmiarach i wysokościach, pozwalają na pełny wysuw, co zdecydowanie ułatwia dostęp do przechowywanych w nich przedmiotów. Rozwiązania dostępne są w dwóch opcjach – szuflady frontowe lub wewnętrzne, dzięki temu możemy zaprojektować kuchnię w taki sposób, jaki najbardziej odpowiada naszym oczekiwaniom.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy